Zespawanie jest procedurą scalania dwóch bądź więcej elementów, z reguły metalicznych, za pomocą wyjątkowego urządzenia zwanego spawarką. Zespawanie jest jednym z najważniejszych przebiegów w przemyśle i budownictwie, bowiem zezwala na łączenie elementów o przeróżnych kształtach i formatach w trwałe i mocne konstrukcje. Istnieją przeróżne metody spawania, w tym spawanie łukowe – jest to najpopularniejsza procedura spawania, jaka polega na łączeniu elementów za pomocą łuku elektrycznego.
Spawanie łukowe może być realizowane różnymi technologiami, takimi jak spawanie MIG/MAG, spawanie TIG, spawanie elektrodą otuloną, spawanie plazmowe oraz spawanie elektrodą wolframową. Spawanie gazowe – jest to proces złączenia, w którym składniki są łączone za pomocą płomienia palnika gazowego – blacha na dach. Spawanie gazowe jest użytkowane głównie w przemyśle metalowym, gdzie żądana jest duża precyzja oraz jakość spoiny. Spawanie oporowe – jest to proces spawania, w którym elementy są łączone za pomocą prądu elektrycznego i ciśnienia.
Spawanie oporowe jest wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym oraz elektronicznym, w jakim miejscu żądana jest duża wydajność oraz czułość. Spawanie laserowe – jest to postępowanie spawania, w którym elementy są łączone za pomocą wiązki laserowej. Spawanie laserowe jest stosowane głównie w przemyśle lotniczym i kosmicznym, gdzie wymagana jest nadzwyczaj wysoka precyzja oraz jakość spoiny. W każdej metodzie spawania istotne jest dobre przyrządzanie elementów przed złączeniem, takie jak oczyszczenie powierzchni.